היישום אינו מחובר לאינטרנט

היחס לארון הברית בספר ירמיהו

עבודה מס' 066538

מחיר: 205.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: עיון במשמעויות תיאולוגיות.

3,586 מילים ,10 מקורות ,2008

תקציר העבודה:

נראה בעבודה כי בכמה מהפרשנויות המסורתיות היו ניסיונות לצמצום הבעיה התיאולוגית בהדגשת שלילה של פונקציות מקומיות שמילא הארון מבלי לשלול את עצם ערך הארון ומשמעותו הדתית.

לעומת זאת הקריאות הביקורתיות מקבלות ברובן את השלילה המוחלטת של הארון ומנסות לבאר את מקורו באופנים שונים. כיוון אחד בוחן את הפסוקים לאור מציאות חורבן הבית והיותו קטליזטור לפיתוח וקידום הבשורה בדבר עבודת אל ללא אמצעים מוחשיים של המקדש. רוב הקריאות סבורות כי הנבואה נכתבה עוד קודם החורבן והצעותיהן אחרות. יש שזיהו בפסוקים עדות למעשה גניזת הארון עוד בימי הבית והעלו את הסברה כי ירמיהו מבטא את אישורו ותמיכתו למעשה זה, אם מסיבות טכניות ואם מסיבות אידיאולוגיות. היו שהדגישו את הרקע האישי-פסיכולוגי של ירמיהו ותחושת אכזבתו ממעמד הכהונה ממנו משפחתו נדחתה.
לבסוף נתמקד בהסבר המתמקד במסר התיאולוגי כשלעצמו לפיו ירמיהו שואף לרביזיה ערכית מוחלטת הנוטה לספיריטואליזם ולאוניברסליות בעבודת האל ולביטול אמצעים מוחשיים ודקדקנות כוהנית. הביקורת על קדושת הארון הינה חלק מסדרה שלמה של בשורות נבואיות הקוראות תיגר נגד עקרונות רבים ומקודשים במסורת ישראל והקוראות למהפכה רוחנית חדשה.

תוכן העניינים:
מבוא
הארון בספר ירמיהו
קריאות מסורתיות
קריאות ביקורתיות
סיכום
מקורות

קטע מהעבודה:

שני פסוקים אלה מובאים כתת-יחידה בתוך יחידה ספרותית גדולה יותר אלא שקביעת גבולותיה של היחידה הסגורה אינה חד משמעית. המסגרת הספרותית הרחבה ניתנת להיקבע מתחילת פרק ג' ועד פרק ד',4. התוכן הכללי שלה הוא הקריאה הנרגשת לשוב אל ה' לאחר שישראל זנו מאחריו ועבדו לבעלים. הדימויים של האל כבעל נבגד מרכזיים בתחילת פרק ג'. דימויים אלו חוזרים ושבים בהמשך החל מפסוק 19 ועד פרק ד,4. חוקרים רבים משערים כי הקטע שביניהם, פסוקים 6-18, הינו יחידה עצמאית שהוכנסה בין הקטע הקודם (ג, 1-5) לבין הקטע שאחריו (ג, 19- ד,4) כאשר שני קטעים אלו היו בתחילה רצף אחד העוסק כולו בדימויי הבגידה והקריאה לשוב בתשובה.

תגים:

ארון · ברית · ירמיה · ירמיהו · מקרא · נביא · נביאים

עבודות נוספות בנושא:

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "היחס לארון הברית בספר ירמיהו", סמינריון אודות "היחס לארון הברית בספר ירמיהו" או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.