היישום אינו מחובר לאינטרנט

מהותנות והבניה חברתית (תרגיל)

עבודה מס' 064838

מחיר: 228.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: בחינת שתי הגישות המרכזיות במדעי החברה: מהותנות והבניה חברתית, באמצעות דיון בשלושה נושאים - סטייה חברתית, מגדר והומוסקסואליות.

1,498 מילים ,4 מקורות ,2006

תקציר העבודה:

הויכוח בין גישות מהותניות להבנת החברה לבין גישות של הבניה חברתית, מלווה את מדעי החברה למן הווסדם, אך מתחיל מוקדם בהרבה, כבר בפילוסופיה היוונית, אצל אפלטון, אריסטו וממשיכיהם.
מהותנות (essentialism) היא גישה שמניחה כי הבנה של תופעות פסיכולוגיות וחברתיות, אפשרית רק ביחס לתכונות קבועות או טבעיות שמצויות בעולם הטבעי ו/או החברתי. מהויות אלו אינן תלויות באדם או בחברה, אלא "נכפות" עליו. גישות פונקציונליות וסטרוקטורליות במדעי החברה מאמצות בדרך כלל הנחות מוצא מהותניות. על כן ההסברים שלהם הם, על פי רוב, אוניברסליים ,שכן, על פי תפיסה זו, אין הבדל מהותי בין בני אדם שונים או חברות שונות - לכולם אותם צרכים, אותן פונקציות ואותו מבנה מהותי. השונות הנגלית בהתנהגות האנושית והחברתית נתפסת כמעין "מעטה" דק שמכסה על הזהות המהותית הבסיסית.
גישות מהותניות נוטות להשתמש במטפורות מתחום הטבע והאורניזם החי ולהשתמש במונחים של "שיווי משקל" או "הומאוסטזיס". כך לדוגמה , אצל פרסונס מומשלת החברה לאורגניזם שכל חלקיו תורמים את תפקידם לתפקוד השלם של האורגניזם.

קטע מהעבודה:

לויכוח בין המהותנות להבניה החברתית, השלכות, שחורגות מעבר למחלוקת אקדמית בדבר האופן שבו יש לתפוס את המציאות החברתית. גישות מהותניות מתיימרות לחשוף אמיתות בסיסיות שלא ניתן לערער עליהן. ייצור "אמיתות" היא פעולה שנתפסת על ידי תומכי גישת ההבניה כאקט כוחני ולעיתים אף אלים ומסוכן. זאת מכיוון שעל פי גישה זו גם החוקר והפרדיגמה שמנחה אותו הם תלויי חברה ותרבות ובכך עלולים לשקף אינטרסים פוליטיים, מעמדיים, מגדריים וכיו"ב.
חסידי הגישה המהותנית אינם שוללים את קיומה של הבניה חברתית, אולם, הם טוענים כי גם הבניה זו פועלת על פי חוקים מבנים כלליים יותר שמקורם, במבנה הפיזיולוגי-גנטי של האדם והמח האנושי.

תגים:

הבנייה · הומוסקסואליות · חברתית · מגדר · מהותנות · סטייה

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "מהותנות והבניה חברתית (תרגיל)", סמינריון אודות "מהותנות והבניה חברתית (תרגיל)" או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.