היישום אינו מחובר לאינטרנט

קריאה מרקסיסטית של החוקה האמריקאית

עבודה מס' 061801

מחיר: 241.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: בחינת הביקורת הסוציאליסטית על החוקה האמריקאית.

5,492 מילים ,21 מקורות ,2002

תקציר העבודה:

הצהרת העצמאות בתחילה והחוקה האמריקאית לאחריה נכתבו תחת השפעה רבת משמעות של מספר הוגי דעות בני תקופת ההשכלה כדוגמת ג'ון לוק, ז'אן ז'אק רוסו ואחרים. עובדה זו באה לידי ביטוי בצורה הבולטת ביותר בפראפרזה על אחד מחשובי עקרונותיו של ג'ון לוק המופיעה בהצהרת העצמאות האמריקאית. לוק, בחיבורו "איגרת על הסובלנות" טבע את השילוש: חיים, חופש וקניין כזכויות הטבעיות עליהן מופקדת המדינה, מנסחי הצהרת העצמאות האמריקאית החליפו מצידם את הקניין בחיפוש אחר האושר.
ההנחה כי תפקידה של המדינה הוא שמירה על קניינו של הפרט הופכת כל התערבות מטעמה במעשה הכלכלי לבלתי אפשרית. לשיטתו של לוק גביית מיסים וחקיקה כלכלית אינם בגדר המותר והראוי, שכן אלה מהווים פגיעה בקניינו של הפרט. מנסחי הצהרת העצמאות האמריקאית הושפעו מחד מכתביו של לוק והוגים אחרים ומאידך מהרקע ההיסטורי המיידי אשר הוביל להצהרה.
מלחמתן של המושבות בשלטון האנגלי החלה על רקע מחלוקת בין תושבי המושבות לכתר האנגלי בסוגיות מיסוי, עובדה אשר אף מוזכרת בהצהרה עצמה.
על רקע ההשפעות הפילוסופיות על הצהרת העצמאות והחוקה האמריקאית וכן על רקע מלחמת העצמאות האמריקאית וסיבותיה, קמו היסטוריונים, מן הצד השמאלי של המפה הפוליטית, וטענו כי לנגד עיניהם של מנסחי שני מסמכים אלו עמדו כמטרות העיקריות השמירה על ההגמוניה ועל שליטתם של בעלי ההון על אמצעי הייצור. בעבודתי אנסה לבדוק כמה אמת יש בדעה זו. לצורך בדיקה זו אבחן את כתיבתם של מספר הוגי דעות בני תנועת ההשכלה ובעיקר כאלה אשר ניתן להוכיח כי אכן השפיעו על הנפשות הפועלות במושבות האמריקאיות, אקרא קריאה ביקורתית של שני מסמכי היסוד של המדינה האמריקאית ואשתמש בכתיבה ביקורתית בת זמננו על הנושא.

תוכן העניינים:
מבוא
הרקע ההיסטורי
"האבות המייסדים" The Founding Fathers -
ההשפעות הפילוסופיות על "האבות המייסדים"
סיכום
ביבליוגרפיה

מקורות:

Franklin, Benjamin, "Letter to Robert Morris, December 25, 1783" Writings IX.
Publius, The Federalist: a commentary on the Constitution of the United States, with introduction by Earle, New York, 1937.
Publius, The Federalist: a commentary on the Constitution of the United States, ed. E. Borne, New York, 1947.
Publius, The Federalist: a commentary on the Constitution of the United States, ed. Clinton Rossiter, New York, 1961.
Balog Frank D., "The Scottish Enlightenment and the Liberal Political Tradition", Confronting the Constitution: The Challenge to Locke, Montesquieu, Jefferson, and the Federalists from Utilitarianism, Historicism, Marxism, Freudianism, Pragmatism, Externalism..., Ed. Allan Bloom, Washington,
Barbash Fred, The Founding : A Dramatic Account of the Writing of the Constitution, New York, 1987.
Beard, Charles, An economic interpretation of the Constitution of the United States, New York, 1913.
Bloom, Allan, "Rousseau - The Turning Point", Confronting the Constitution: The Challenge to Locke, Montesquieu, Jefferson, and the Federalists from Utilitarianism, Historicism, Marxism, Freudianism, Pragmatism, Externalism..., Ed. Allan Bloom, Washington, 1990.
Brands H.W., The first American : the life and times of Benjamin Franklin, New York, 2000.
Conant, Michael, The Constitution and the Economy: Objective Theory and Critical Commentary, Norman, 1991.
Emery, Noemi, Washington, a biography, New York, 1976.
Ferris, Robert G. Charleton James H., The Signers of the Constitution, Flagstaff, 1986.
Lind, Michael, "The American School of National Economy", Hanilton's Republic: Readings in the American Democratic Nationalist Tradition, Ed. Michael Lind, New York, 1997.
McDonald, Forrest, We the People: The Economic Origins of the Constitution, Chicago, 1958.
McDonald, Forrest, Novus Ordo Seclorum: The Intellectual Origins of the Constitution, Lawrence, 1985.
Pangle, Thomas L., "The Philosophic Understandings of Human Nature Informing the Constitution", Confronting the Constitution: The Challenge to Locke, Montesquieu, Jefferson, and the Federalists from Utilitarianism, Historicism, Marxism, Freudianism, Pragmatism, Externalism..., Ed. Allan Bloom,Washington, 1990.
Platner, Marc F., "How Capitalistic is the Constitution?", How Capitalistic is the Constitution?, Eds. Robert A. Goldwin, William A. Schambra, Washington, 1980.
Rossiter Clinton, "The Political Theory of Benjamin Franklin" Benjamin Franklin: A Profile, Ed. Esmond Wright, New York, 1970.
Smith, Adam, The Wealth of Nations: Part IV, London, 1910, p. II.
Wright, Esmond, "Brief Biography of Benjamin Franklin", Benjamin Franklin: A Profile, Ed. Esmond Wright, New York, 1970.
Zinn, Howard, , "Shays' Rebellion", The United States Constitution : 200 Years of Anti-Federalist, Abolitionist, Feminist, Muckraking, Progressive, and Especially Socialist Criticism, Eds. Bertell Ollman and Jonathan Birnbaum, New York, 1990.
Charles Beard, An economic interpretation of the Constitution of the United States, (New York,
1913).

תגים:

חוקה אמריקאית · מרקס · סוציאליזם · קפיטליזם · קפיטאליזם

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "קריאה מרקסיסטית של החוקה האמריקאית", סמינריון אודות "קריאה מרקסיסטית של החוקה האמריקאית" או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.