היישום אינו מחובר לאינטרנט

"פוסט-מודרניזם, או ההגיון התרבותי של הקפיטליזם המאוחר"\ פרדריק ג'יימסון

עבודה מס' 061280

מחיר: 302.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: עיון ויישום על הסרט "שורו" (ישראל, 1990).

6,376 מילים ,11 מקורות ,2002

תקציר העבודה:

פרדריק ג'יימסון נחשב בעיני רבים לבכיר מבקרי הספרות והתיאורטיקנים של התרבות במסורת המרקסיסטית בעולם הדובר אנגלית. במאמרו משנת 1991 - "פוסט-מודרניזם, או ההגיון התרבותי של הקפיטליזם המאוחר" מציע ג'יימסון, כפי שעשה זאת בעבר, דרך קריאה של טקסטים היוצאת מהנחת העבודה, שסיפור-העל הפוליטי-מרקסיסטי מספק בחשבון אחרון את הפירוש האופטימלי לכל הטקסטים שמייצרת התרבות. אולם מעבר לפן הניאו-מרקסיסטי של כתביו, ניחן ג'יימסון, בראש וראשונה, ביכולת ניתוח וביאור של טקסטים מגוונים וביכולת למצוא בכולם את האלמנטים המשותפים, היוצרים יחד מסה תרבותית קריטית שממנה ניתן להקיש לגבי הכוליות התרבותית של התקופה או בלשון מרקסיסטית יותר הטוטאליות התרבותית של התקופה. חיבורו של ג'יימסון נבנה ומסתמך על שני מושגי ייסוד החשובים מאוד להבנתו; שאלת הפריודיזציה שממנה נלקח המושג "קפיטליזם מאוחר", ומושג ה"דומיננטה התרבותית"; אנסה לבאר מושגי יסוד אלה מייד בפתיחת הדיון אודות חיבורו של ג'יימסון משנת 1991.
לאחר הצגת עיקרי משנתו של ג'יימסון אנסה להתמקד בשתי זירות דיון מתוך מאמרו של הלה העוסקות כל אחת בדרכן בפנים המגוונות של הפוסט-מודרניזם; זירת דיון אחת תעסוק בקשר שבין הפוסט-מודרניזם לעבר, וזירת הדיון השנייה תעסוק בקשר שבין הפוסט-מודרניזם והעיר. בכל אחת מזירות הדיון אנסה להציג את המושגים הרלוונטיים והייחודיים אותם טבע ג'יימסון ואשר משמשים לו ככלי עזר בניתוחיו השונים.
בחלקו השני של החיבור אנסה לבדוק את קיומם של טקסטים פוסט-מודרניות לוקליים בתרבות הישראלית. לצורך בדיקה שכזו אשתמש בסרטו של שבי גביזון משנת 1990 - "שורו", כמודל ליצירה תרבותית אומנותית עכשווית היכולה להוות למעשה אבן בוחן לגיטימית לבדיקת קיומם של השפעות פוסט-מודרניות על הזירה הלוקלית-ישראלית. בעזרת זירות הדיון שנידונו בחלק הראשון של חיבורי והמושגים הנלווים אליהם אנסה להכיל את הטרמינולוגיה הג'יימסונית על הטקסט הקולנועי-ישראלי ועקב כך לבדוק את קיומם של מוטיבים תוכניים וצורניים פוסט-מודרניים בסרטו של גביזון משנת 1990.
אנסה להראות כי התקופה הפוסט-מודרנית היא חלק מאותה גלובליזציה עולמית הקשורה בהתפשטותו של הקפיטליזם המערבי לחלקי עולם רבים המכונים ה"עולם המערבי", למרות שגיאוגרפית חלקו ממוקם בצד המזרחי של הגלובוס. אנסה להראות את הקשר האדוק שבין הפוסט-מודרניזם לכלכלת השוק העולמית ובכך אסיים למעשה באקורד מרקסיסטי בעליל, הרואה את הכוליות החברתית דרך שינויים מתמשכים במבנה העל ובמבנה הבסיס.

תוכן עניינים:
מבוא
פרק ראשון:
הקדמה
"פוסט-מודרניזם, או ההגיון התרבותי של הקפיטליזם המאוחר" - תקציר החיבור
פוסט-מודרניזם והעבר
פוסט-מודרניזם והעיר
סיכום
פרק שני:
הקדמה
"שורו" - תקציר העלילה
אידיאולוגיה ישנה עדי יסוד נחריבה: פוסט-מודרניזם והעבר ב"שורו"
תל אביב האוניברסלית: פוסט-מודרניזם והעיר ב"שורו"
סיכום

סיכום
דף הערות
ביבליוגרפיה

מקורות:

בלום אלאן, דלדולה של הרוח באמריקה, עם עובד, תל אביב, 1989.
בן-שאול, ניצן, מבוא לתיאוריות קולנועיות, הוצאת דיונון, תל-אביב, 2000.
גולני, ירון, שער לארכיטקטורה, דביר, תל-אביב, 1999.
גורביץ', דוד, פוסט-מודרניזם, הוצאת דביר, תל-אביב, 1997.
ג'יימסון, פרדריק, פוסט-מודרניזם או ההגיון התרבותי של הקפיטליזם המאוחר, רסלינג, תל-אביב, 2002.
דבור, גי, חברת הראווה, הוצאת בבל, תל-אביב, 2001.
צוקרמן, משה, חרושת הישראליות, רסלינג, תל-אביב, 2001.
Bertens, Hans, The Idea Of Postmodern, Routledge, New York, 1995.
Ellin, Nan, Postmodern Urbanism, Blackwell, Oxford, 1996.
Jenckes, Charles, The Language of Post-Modern Architecture, Academy Edition, London, 1977.
Ventury, Robert, Complexity and Contradiction in Architecture, MOMA, New York, 1966.
Learning from Las Vegas, Cambridge University Press, Cambridge, 1972.

תגים:

פוסט מודרניזם · ניאו מרקסיזם

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא ""פוסט-מודרניזם, או ההגיון התרבותי של הקפיטליזם המאוחר"\ פרדריק ג'יימסון", סמינריון אודות ""פוסט-מודרניזם, או ההגיון התרבותי של הקפיטליזם המאוחר"\ פרדריק ג'יימסון" או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.