היישום אינו מחובר לאינטרנט

אור הדרשנים לרבי יעקב צהלון

עבודה מס' 060351

מחיר: 132.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: סקירת הספר והאופן בו הוא מאורגן.

3,544 מילים ,2 מקורות ,2001

תקציר העבודה:

תוכן העניינים:
מבוא
על התקופה
על המחבר
על הספר
ההקדמה לספר
אור הדרשנים: סיכום הרעיונות על פי נושאים
סיכום ומסקנות
רשימה ביבליוגרפית

מבוא
הדרשה הפומבית, בתפילה או באירועים חגיגיים היתה למוסד מוכר ופופולארי ביהדות ימי הביניים. אנו עדים לתופעות של דרשנים קבועים בבתי כנסת או בקהילות מסוימות וכן לתופעה של דרשן נודד, הנע ונד בין הקהילות ודורש לפרנסתו או על מנת לגייס כספים עבור קהילת המוצא שלו. מאוחר מעט יותר החלו להופיע גם ספרי דרשנות שבהם הדורשים עצמם או תלמידיהם קיבצו את הדרשות, סביב נושא או קבוצת נושאים. ספרים אלה נכתבו כמעט תמיד בעברית אם כי הדרשות עצמן לא תמיד נאמרו בעברית אלא בשפה המקומית על מנת לפנות אל הציבור הרחב ולא רק לציבור המצומצם של משכילים שידעו עברית. 1
הספר "אור הדרשנים" מהווה סנונית בז'אנר חדש של ספרות דרשנות: כאן אין ריכוז של דרשות אלא "מדריך למשתמש": קהל היעד הוא הדרשנים עצמם והמטרה: ללמדם כיצד לדרוש. ר' יעקב צהלון היה דרשן מנוסה שדרש לעיתים קרובות בגלל התלאות שעברה קהילתו ברומא (ר' בהמשך) וכנראה שגם נחשב לדרשן מומחה ומוצלח ועל כן בחר לחלוק מניסיונו וידיעותיו עם דרשנים אחרים, או כאלה המבקשים להתחיל לדרוש.
הספר יכול לשמש ברובו כל נואם ציבורי, והוכחה לכך היא העובדה כי הכנסיה הקתולית בתחילה אימצה את הספר ונתנה לו ביקורות טובות ואף אמרה כי הוא אינו סותר את הנצרות.2 כלומר, כל נואם באשר הוא יכול למצוא לפחות בחלק מדבריו של הספר עצות שימושיות לו. כך למשל החלק העוסק בדיקציה או החלק המייעץ עצות בריאותיות לדורש, וכן עצות כלליות בנושא האורך הרצוי, הבחנה בין עיקר וטפל וכן הלאה. אולם חלקים מסוימים מהספר מתייחסים מאד ספציפית לנושא הדרשה ולאלמנטים היחודיים לה: מתי יש לשלב פסוקים, עד כמה יש להשתמש במדרש מוכר וכן הלאה.
מטרת עבודה זו היא לבחון את חלקי הספר, לעמוד על טיבן של ההמלצות השונות של המחבר ולסקור את השיטה שבה הוא מאורגן, כמו גם לספק רקע כללי קצר על הספר, התקופה והמחבר.
--------------------------------------------------------------------------------
1. מתוך ההרצאות בקורס "ספרות הדרוש בימי הביניים" מפי פרופ' רגב, תשס"א
2. Henry Sosland, 1987 )ed.) A Guide for preachers: New Jersey : Ktav publishing house -preface p.X

מקורות:

Sosland, Henry A. (editor and introduction: 1987) A guide for Preachers on Composing and Delivering Sermons, New Jersey: Ktav Publishers House.
בניהו מ, יערי א, ואחרים (תשי"ז) ערך צהלון, משפחת- מתוך א. אבן זהר ואחרים (עורכים) האנציקלופדיה העברית, ירושלים/תל אביב: החברה להוצאת אנציקלופדיות. מתוך ההרצאות בקורס "ספרות הדרוש בימי הביניים" מפי פרופ' רגב, תשס"א

תגים:

רטוריקה · כריזמה · דרשה · דרשות · דרשנים · הביניים · ימי

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "אור הדרשנים לרבי יעקב צהלון", סמינריון אודות "אור הדרשנים לרבי יעקב צהלון" או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.