היישום אינו מחובר לאינטרנט

יחסי הורים-צאצאים בסיפורי שלום עליכם

עבודה מס' 060039

מחיר: 108.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: "הקדירה" ו"טוביה החולב": רקע על הסופר והשוואה בין שני הסיפורים.

3,335 מילים ,4 מקורות ,2001

תקציר העבודה:

טוביה החולב נכתב לראשונה בשנת 1895 והורכב ממכתב אחד לשלום-עליכם וממונולוגים נפרדים מפי הדמות "שהושמעו" באוזני שלום-עליכם1. גדולתו של המחבר באה לידי ביטוי בכך שהמונולוגים מאפשרים לקרוא, להנות ולהבין את קורות טוביה החולב ואת אופיו של טוביה גם בלי לקרוא את כל המונולוגים מכיוון שהמחבר דואג לתאר את הרקע ואת השתלשלות הארועים מפרק לפרק. לשונו וסגנונו של טוביה מהווים סינתיזה מוצלחת ביותר של דיבור פשוט של יהודי יגע- כפיים עם שכבות לשוניות למדניות כביכול, הבאות לידי ביטוי נרחב בציטטות התכופות של פסוקים ומאמרים בלשון-הקודש. מעגל הציטטות מוגבל: מהחומש ומההפטרות, מהתפילה ומהתהילים. אולם העיקר הם הפירושים וההסברים של טוביה, שהם לעיתים רב-משמעיים ולעיתים "בלתי נכונים" בחידודיהם. סגנון מיוחד זה גם משקף את אידיאל הלמדנות, ששרר בכל השכבות של החברה המסורתית. בתחילה עוצב טוביה כאנטיתזה למנחם-מנדל "איש האויר", כדמות העומדת בשתי רגליה על קרקע המציאות, שופעת כוח גופני ויטלי וחושים רוחניים בריאים. במשך השנים הפכה הסידרה לשרשרת של קונפליקטים רומניסטיים, שבנותיו של טוביה מסבכות בהם את אביהן על יד אהבותיהן "המודרניות", העומדות בסתירה עם מסורת השידוכים.

עבודה זו תעסוק באחת הדמויות החשובות ביותר של שלום-עליכם וכנראה גם הידועה מכולן, דמותו של טוביה החולב וכן אשתדל לערוך השוואה בין ספרו זה לבין הסיפור "הקדירה" אף הוא של שלום-עליכם, כאשר אתמקד במיוחד ביחסי הורים- צאצאים בשני הסיפורים.
--------------------------------------------------------------------------------
1. חנא, שמרוק, שלום-עליכם, מדריך לחייו וליצירותיו, עמ' 9

מקורות:

מירון, דן, שלום עליכם: פרקי מסה, רמת גן, 1970.
רבינוביץ שלום (שלום-עליכם), הקדירה. בתרגומו של אריה אהרוני.
רבינוביץ שלום (שלום-עליכם),טוביה החולב בתוך: כתבי שלום-עליכם, בתרגום י.ד. ברקוביץ, הוצאת דביר תל-אביב, תשכ"ב.
שמואל, ניגר, שלום-עליכם: עיונים ביצירותיו, הוצאת הקיבוץ המאוחד, תשכ"ח.
שמרוק, חנא, שלום - עליכם: מדריך לחייו וליצירותיו, הוצאת הקיבוץ המאוחד, 1980.

תגים:

תרבות · יידיש · אידיש · יהודי · ינטה · הורים · ילדים

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "יחסי הורים-צאצאים בסיפורי שלום עליכם", סמינריון אודות "יחסי הורים-צאצאים בסיפורי שלום עליכם" או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.