היישום אינו מחובר לאינטרנט

מחלת נפש כעילה לגירושין

עבודה מס' 033337

מחיר: 241.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: דין חדר"ג, זכות האשה לגירושין, זכות הבעל לגירושין, דין "כופין גט", מומים כעילת גירושין ועוד.

7,519 מילים ,10 מקורות ,1995

תקציר העבודה:

תוכן העניינים:
מבוא
פרק א' - דין חדר"ג
פרק ב' - זכות האשה לגירושין
פרק ג' - זכות הבעל לגירושין
פרק ד' - דין "כופין גט" - החל הוא על כל העילות?
פרק ה' - מומים כעילת גירושין
פרק ו' - מוכה שחין ובעל פוליפוס - השלכה למחלת נפש
פרק ז' - מתן גט ע"י בעל החולה במחלת נפש
פרק ח' - הגט מקאליבה
סיכום
ביבליוגרפיה

"כי יקח איש אשה ובעלה, והיה אם לא תמצא חן בעיניו כי מצא בה ערות דבר וכתב לה ספר כריתות ונתן בידה ושלחה מביתו ויצאה מביתו והלכה והיתה לאיש אחר". (דברים כ"ד).
פסוקים אלו טומנים בחובם את יסודות פירוק הבית והתא המשפחתי על פי הנחיית התורה. חז"ל עמדו על כל ביטוי בפסוקים אלו ודרשו "קוצו של יוד" בבואם לגבש מסכת סדורה וברורה של הליכי גירושין ע"פ התורה.
בדומה לקידושין ולנישואין, אף פעולת הגירושין בדיני ישראל הינה אקט פרטי בין הבעל והאשה שאותו מבצע הבעל. (זאת, בניגוד לשיטות משפט שבהן פעולת הגירושין היא אקט של ביהמ"ש).
מעמדו של הבעל כמבצע הפעולה נלמד מהאמור לעיל "וכתב לה ספר כריתות ונתן בידה" - הבעל הוא הכותב והוא הנותן את הגט. מאחר שעסקינן באקט פרטי, הרי שיש חשיבות לרצון מבצע הפעולה וממילא גט הנכפה על הבעל אינו עומד בקריטריונים הנדרשים ע"פ דין תורה. ("גט מעושה").
מדין תורה, מעמד האשה ביחסי הגירושין הוא מעמד נחות ביחס לבעל. הסמכתו של הבעל לאחראי על ביצוע הפעולה, מותירה את האישה חסרת אונים אלא אם כן מצויה בידה עילה, המנמקת את מתן החיוב של הגט.
עילות אלו מופיעות במשנה ובעקבות כך בתלמוד. אם ביחס לבעל, הדיון בעילות הגירושין משמעותו היא רק ביחס להוצאת האשה ללא מתן כתובה, הרי שביחס לאשה מהוות עילות אלו את הבסיס המהותי ליכולתה להשתחרר מנהלי הנישואין על אף התנגדות בעלה.

בעבודה זו, אנסה להציג את השתלשלות הדיון התורני בסוגיא זו של עילות גירושין, תוך בחינת הספרות ההלכתית. דברי יכוונו לדיון בכללותו, ולאחר מכן אעסוק בפרטיות בהתיחסות למחלת נפש כעילת גירושין, לאור ההבחנות והדיוקים שהוצגו במהלך העבודה. לא אתייחס להבחנות הרפואיות - המדעיות בין סוגי מחלות הנפש, אך אנסה להעזר בהגדרה מדעית כדי לשפוך אור על שאלה זו.

מקורות:

ספר "אור הישר", הוצא לאור ע"י אהרון שמעון בן יעקב אברהם מקופנהגן, 1769.
ספר "אור ישראל", יצא לאור ע"י ר' ישראל ליפשיץ בעיר Kelev, 1770. הלכות א'-לו'.
האיידס כעילת גירושין, פרופ' שוחטמן, משפטים כה' תשנ"ה.
פרופ' שרשבסקי, בספרו העוסק בדיני משפחה, ס' 45 גירושין.
דר' זרח ורהפטיג, שנתון המשפט העברי כרך ג-ד, "כפיית גט להלכה ולמעשה".
הרב שאר ישוב הכהן, כפיית הגט בזמן הזה, תחומין.

תגים:

כריתות · אישות · גרושין · הלכה

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "מחלת נפש כעילה לגירושין", סמינריון אודות "מחלת נפש כעילה לגירושין" או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.