היישום אינו מחובר לאינטרנט

קניית לוזיאנה

עבודה מס' 021170

מחיר: 241.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: סקירת פועלו של הנשיא האמריקני תומס ג'פרסון שפעל בתחילת המאה ה-19 ואת קניית לואיזיאנה מהצרפתים למרות שהדבר היה מנוגד לכאורה מהחוקה.

5,634 מילים ,6 מקורות ,1995

תקציר העבודה:

מטרת עבודה זו היא לסקור את פועלו של הנשיא האמריקני תומס ג'פרסון שפעל בתחילת המאה ה19-, ואת קניית לואיזיאנה מהצרפתים. תכלית העבודה היא להעריך מה גרם לו, כאחד שפרש את החוקה פירוש מצמצם, לבצע את הרכישה למרות שהדבר היה מנוגד לכאורה לחוקה.

צעד זה הכפיל את שטח ארה"ב. ספרד החזיקה ימים רבים בארץ ממערב למיסיסיפי ובנמל ניו אורליאנס שמדרום לשפך הנהר. אבל זמן מועט לאחר שנבחר ג'פרסון לנשיא הכריח נפוליאון את הממשלה הספרדית החלשה להחזיר את השטח הגדול הנקרא לואיזיאנה לצרפת. אותה שעה נזדעזעו האמריקנים המשכילים מתוך התמרמרות. ניו-אורליאנס היתה נמל הכרחי למשלוח תוצרת אמריקה מעמקי אוהיו ומיסיסיפי.

תכניתו של נפוליאון להחזיק במקום איימה על זכויות המסחר והביטחון של כל המושבות בפנים היבשה. ג'פרסון טען שאם צרפת תחזיק בלואיזיאנה "עלינו להתחבר עם הצי והאומה הבריטיים" . נפוליאון התרשם שארה"ב ואנגליה יעשו זאת. הוא ידע שמלחמה חדשה עם אנגליה ממשמשת ובאה לאחר שלום אמיין הקצר, ולכשתתחיל מלחמה זו יפסיד את לואיזיאנה. כן רפו ידיו לנוכח כשלונו לדכא את המרד הגדול של הכושי ל'אוברטיר בהאיטי הצרפתית שבה השמידו בשנת 1802 המורדים והקדחת הצהובה ביחד חיל של 24 אלף איש. לפיכך החליט למלא את אוצרותיו, ולשים את לואיזיאנה מעבר למטחווי הממשלה הבריטית ולהציע ידידות לאמריקה על ידי מכירת השטח לארה"ב, במחיר 15 מליון דולר עבר השטח לרשות הרפובליקה. ג'פרסון "מתח את החוקה עד לכדי נפץ" היות ושום סעיף לא הרשה קניית שטח זר, והוא פעל בלי הסכמת הקונגרס.

ראשי פרקים:
1. מבוא והצגת הנושא.
2. סקירת תולדותיו של ג'פרסון
3. ג'פרסון הסתגלן.
4. רכישת לואיזיאנה.
5. סיכום.
6. ביבליוגרפיה.

מקורות:

הנדריק ואן לון, הדמוקרט המהפכני, הוצאת ספרית התרבות האמריקאית, 1943.
מוריסון סמיואל אליוט ואח', ההסטוריה של ארה"ב, זמורה ביתן, תל-אביב, 1984.
קולקה גיורא, תומס ג'פרסון (דיוקן חיים במכתבים), הוצאת האוניברסיטה הפתוחה, 1993.
קומג'אר הנרי סטיל, תולדות ארה"ב, תל-אביב, 1954.
MORRIS R.B., GREAT PRESIDENTIAL DECISIONS, COLOMBIA UNIVERSITY, 1969.
PETERSON MERRIL D., THOMAS JEFFERSON AND THE NEW NATION, NEW- YORK, 1970.

תגים:

ארצות הברית · לוזיאנה · היסטוריה · ג'פרסון

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "קניית לוזיאנה", סמינריון אודות "קניית לוזיאנה" או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.