היישום אינו מחובר לאינטרנט

דיאלוג בין פרוטסטנטים וקתולים בצפון אירלנד

עבודה מס' 064999

מחיר: 361.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: האם להבדלים התרבותיים בין הקתולים והפרוטסטנטים הייתה השפעה על פתרון הסכסוך?

7,830 מילים ,28 מקורות ,2006

תקציר העבודה:

הסכסוך בצפון אירלנד במקורו היה סכסוך דת בין אוכלוסיית ילידים קתולים ממוצא קלטי לבין אוכלוסיית מתיישבים פרוטסטנטים ממוצא סקוטי ואנגלי, שהובאו בידי הממשל האנגלי לצפון-אירלנד במטרה ליצור אחיזה באי באמצעות התיישבות של אוכלוסייה אוהדת. במהלך הזמן קיבל הסכסוך גם אופי מעמדי ולאומי. גם לאחר חלוקת אירלנד בין הצפון, הפרוטסטנטי ברובו, לדרום, הקתולי ברובו, והפיכת צפון-אירלנד (אלסטר) לחלק אוטונומי של בריטניה לא שכך הסכסוך. ההבדלים הדתיים בין הקתולים לפרוטסטנטים בצפון-אירלנד מוסיפים גם היום להפריד בין החברות המרכיבות את אוכלוסיית הצפון.
"הסכם יום שישי הטוב", למרות התקלות ביישומו, המשברים שפרצו לאחר חתימתו והמחלוקות שנותרו בין הצדדים, נותן לצפון-אירלנד, לבריטניה ולרפובליקה של אירלנד תקווה אמיתית לסיום הסכסוך ומקנה להן כלים ליישב משברים, לנהל מדיניות ולקיים את חיי היום-יום.

שאלת מחקר: האם הבדלים התרבותיים בין הקתולים והפרוטסטנטים השפיעו על הסכסוך בצפון אירלנד ואילו אמצעים ננקטו במישור התרבותי בניסיון ליישב את הסכסוך?
מטרת מחקר: לבחון, לתאר ולנתח את הגורמים, המאורעות והאישים הבולטים בהיסטוריית הסכסוך בין הקתולים והפרוטסטנטים בצפון אירלנד ולבדוק מה נעשה כדי לגשר בין הצדדים.

בעבודה זו ניסיתי לתאר את היסטוריית הסכסוך בין הקתולים והפרוטסטנטים בצפון אירלנד. לסכסוך היסטוריה ארוכה מאוד ולכן התמקדתי בהסכם 'יום שישי הטוב' ובאירועים שקדמו לו בכדי לנסות ולצמצם את גבולות העבודה.
נושא זה נבחר כיוון שהיווה נקודת מחלוקת חריפה ביותר באירלנד ומעניין לבדוק את מקורותיו ובאילו דרכים ניסו להתגבר עליו.
בתחילת העבודה בדקתי את הקונטקסט הפוליטי ושורשי הסכסוך בין שתי הקהילות בצפון אירלנד; לאחר מכן תיארתי כיצד הבדלי התרבות בין שתי הקהילות באו לידי ביטוי והשפיעו על הקונפליקט; בהמשך מפורט רקע תיאורטי העוסק בתרבות ומקומה בסכסוכים ומהלכים שננקטו כדי להתמודד עם ההבדלים בין הקהילות ולהתגבר על הקונפליקט.
שיטת המחקר בעבודה זו הינה ניתוח תוכן איכותי. בוצעה סקירה שיטתית של מקורות העוסקים בתרבות ודרכים בהם היא יכולה לעזור ולקרב בין קבוצות סכסוכים שונים.
כמו כן ישנו תיאור מקיף על היסטוריית הסכסוך בין הקתולים והפרוטסטנטים תוך התמקדות
בתהליכים שהביאו לניסיונות ליישב את הסכסוך.

תוכן העניינים:
מבוא
הקונטקסט הפוליטי של הקונפליקט
כיצד התרבות השפיעה על הקונפליקט
פרק תיאורטי
מהלכים שננקטו כדי ליישב את הסכסוך
סיכום
ביבליוגרפיה

קטע מהעבודה:

הסכסוך באירלנד ראשיתו בכיבוש האי אירלנד בידי אנגליה במאה ה-12. בתחילה נבע הסכסוך מהבדלים תרבותיים, לשוניים ודתיים, אך הוא התפתח לסכסוך לאומי ומעמדי. נהוג לחלק את הסכסוך לשתי תקופות מרכזיות: עד חלוקת אירלנד ל-2 מדינות נפרדות והקמת הרפובליקה של אירלנד בשנת 1921; לאחר הקמת הרפובליקה של אירלנד.
שליטתה של אנגליה באירלנד הייתה לב הסכסוך בין שתי המדינות עד להכרזת עצמאותה של אירלנד בשנת 1921. המאבק של האירים החל עם כיבוש אירלנד בידי האנגלים במאה ה-12. האנגלים הצליחו למזג את תושבי אנגליה לעם אחד, בעל שפה ותרבות אחת.
אופיו של המאבק היה שונה מאופיים של סכסוכים בני התקופה: שלא כמו במקומות אחרים באירופה, ההבדלים הלשוניים והתרבותיים גרמו להתפתחות סכסוך לאומי בתקופה שבה לא היו סכסוכים על רקע לאומי (נתן, 2006, ע' 2).

תגים:

אירלנד · בצפון · הטוב · הסכם · מיעוטים · סיכסוך · פיין · שין · תרבות

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "דיאלוג בין פרוטסטנטים וקתולים בצפון אירלנד", סמינריון אודות "דיאלוג בין פרוטסטנטים וקתולים בצפון אירלנד" או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.