היישום אינו מחובר לאינטרנט

מדיניותו של הצאר ניקולאי הראשון כלפי היהודים

עבודה מס' 069262

מחיר: 362.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: מדיניותו של הצאר ניקולאי הראשון כלפי היהודים במזרח אירופה במאה ה- 19, תוך התייחסות לגזירות שגזר עליהם - חוק הגיוס, ביטול הקהל וכו' וכן דנה במטרותיו ובתוצאות מדיניותו.

15,788 מילים ,26 מקורות ,2011

תקציר העבודה:

בעבודתי זו אסקור את מדיניותו של הצאר ניקולאי הראשון כלפי היהודים לאורך שלושים שנות שלטונו. בתוך כך, אנסה לבחון שלושה היבטים במדיניותו של ניקולאי הראשון כלפי היהודים:
א. מה הייתה מדיניותו של הצאר ניקולאי הראשון כלפי היהודים וכיצד באה לידי ביטוי?
ב. מה היו המניעים מאחורי מדיניותו?
ג. מה הייתה השפעתה של מדיניות זו על החברה היהודית?

על מנת להבין את מאפייניה של תקופת שלטונו ומצב היהודים בתוכה, אפתח ברקע תקופתי על מצבם הפוליטי, החברתי והכלכלי של היהודים למן חלוקת פולין הראשונה בתקופת יקטרינה הגדולה, יחסם של הצארים השליטים אל היהודים בשנים אלו והשפעת חלוקות פולין על מצבה של החברה היהודית עד לראשית ימי שלטונו של הצאר ניקולאי הראשון.
אסקור את מדיניותו של הצאר ניקולאי הראשון על ידי בחינת המהלכים שביצע בעניינם של היהודים שישבו תחת שלטונו ושבאו לידי ביטוי במאות החוקים והצווים שהוציא כנגדם במהלך תקופת שלטונו ואעמוד על העיקריים שבהם.
תוך כדי הצגת מדיניותו אנסה לבחון מה היו מניעיו של הצאר ניקולאי הראשון במדיניותו זו כלפי היהודים והאם בסופו של דבר צלח במדיניות זו על ידי הצגת ההשפעות שהיו למדיניותו על החברה היהודית בתקופה זו.
בעבודתי זו, אשתמש בסקירות היסטוריות רבות המובאות על ידי ההיסטוריונים בנושא תולדותיהם של יהודי רוסיה ובמאמרים שונים הנוגעים למצב החברה היהודית במזרח אירופה במאה ה- 19 במכלול תחומי החיים היהודיים, המביאים את התייחסות החוקרים השונים לתקנותיו וגזירותיו של ניקולאי הראשון כלפי היהודים, דוגמת מאמרו של עמנואל אטקס "פרשת ההשכלה מטעם והתמורה במעמד תנועת ההשכלה ברוסיה", הסוקר בהרחבה את אחת התמורות המשמעותיות שניסה ניקולאי הראשון להנחיל בקרב החברה היהודית בתחום החינוך והשפעתה של תמורה זו על היהודים המשכילים באותה תקופה, ומאמרו של יוסף גולדשטיין "הגירת יהודים לרוסיה החדשה והמהפכה החברתית - כלכלית בקרבם במאה ה- 19", המתאר את התמורות הדמוגרפיות והכלכליות שהתרחשו בחברה היהודית בתקופה האמורה.
כמו כן אשתמש במקורות ראשוניים המביאים את רוח התקופה ומאפייניה ביומני מסע, רשמים ומכתבים שנכתבו בימי שלטונו של ניקולאי הראשון ואשר מתייחסים למדיניותו כלפי היהודים דוגמת מאמריהם של עזריאל שוחט "לגזירות הגיוסים של ניקולאי הראשון" ואריה מורגנשטיין "גזירת הגיוס לצבא הרוסי משנת 1827" המכילים בתוכם מקורות ראשוניים רבים המתארים את חוויותיהם של היהודים בתקופה בה ניחתה עליהם הגזירה הקשה ביותר של ניקולאי הראשון - חובת הגיוס לצבא.
בסיומה של העבודה אפרט את מסקנותיי באשר לשאלות המחקר שהוצגו במבוא תוך התייחסותי לדעות השונות שהוצגו על ידי החוקרים השונים במהלך עבודתי.

תוכן העניינים:
1. פרק ראשון - מבוא
2. פרק שני - רקע תקופתי - השפעתן של חלוקות פולין והשלטון הרוסי על החברה היהודית במזרח אירופה
3. פרק שלישי - מדיניותו של ניקולאי הראשון כלפי היהודים:
3.1. רקע כללי
3.2. חוק הגיוס - 1827
3.3. פרסום "תקנות היהודים" - 1835
3.4. פרשת "ההשכלה מטעם" - 1840
3.5. ביטול "הקהל" - 1844
4. פרק רביעי - השפעת מדיניותו של ניקולאי הראשון על החברה היהודית
5. סיכום ומסקנות
6. ביבליוגרפיה

קטע מהעבודה:

הצאר השליט נתפס בעיני העם הרוסי לא רק כשליט המדינה אלא גם כאב ולפיכך הייתה בו גם "סמכות הורית" על ילדיו - בני העם הרוסי ושלטונו נתפס ככזה המחויב בדאגה לבני עמו וכשליט היודע מה טוב לבני עמו ומהם צרכיו הבסיסיים. תפיסה זו הביאה למצב בו התאפשר לצאר שלטון טוטאלי שבו העם מקבל את סמכות הצאר באופן מוחלט ללא עוררין וללא הסתייגות של חשיבה דמוקרטית או הבחנה בין טוב ורע(46).

תגים:

אנטישמיות · פולין · רוסיה · תקנות היהודים · ההשכלה מטעם · גזירות

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "מדיניותו של הצאר ניקולאי הראשון כלפי היהודים", סמינריון אודות "מדיניותו של הצאר ניקולאי הראשון כלפי היהודים" או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.