היישום אינו מחובר לאינטרנט

שירת הבקשות בקרב יהודי ארם צובא

עבודה מס' 070594

מחיר: 249.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: כיצד השתנתה שירת הבקשות בקרב יהודי ארם צובא, מימי תקופת ספרד, דרך חאלב, סוריה ועד לימינו אנו, וזאת על מנת להישאר רלוונטית בקרב הדורות השונים?

3,821 מילים ,6 מקורות ,2018

תקציר העבודה:

עבודה זו תעסוק בנושא: "שירת הבקשות בקרב יהודי ארם צובא". כששאלת המחקר המרכזית היא: "כיצד השתנתה שירת הבקשות בקרב יהודי ארם צובא, מימי תקופת ספרד, דרך חאלב, סוריה ועד לימינו אנו, וזאת על מנת להישאר רלוונטית בקרב הדורות השונים?".
התזה של העבודה הנוכחית היא: ששירת הבקשות הייתה בעלת משמעות אמיתית בקרב הקהילה היהודית בחאלב. מעבר לכך, שהיא מילאה תפקידים חברתיים פנים יהודיים, היא השפיעה על החברה הסובבת אותה. השפעה זו, באה לידי ביטוי, במגוון תחומים: תרבותיים (מוסיקה, מנהגים, טקסטים), חברתיים, דתיים (בהקשר של מוסר וערכים). בד בבד, שירת הבקשות מלאה תפקיד בשימור היהודים מפני תופעת ההתבוללות והתרחקות מהדת. מראשית המאה ה-16, השתמשו הרבנים בשיטות שונות, בהתאם לתקופה, על מנת להנגיש את שירת הבקשות לכלל הדורות (בדגש לצעירים שביניהם). הדבר נעשה על ידי יצירת לחנים חדשים, שימוש במדיות המגוונות (כלי התקשורת המקוונים) ויצירת "נדידת הבקשות".
מבנה העבודה הנוכחי יכלול שלושה פרקים מרכזיים: פרק אחד, שבו אתייחס בקווים כלליים לשירת הבקשות. פרק שני, שבו אתייחס לקהילה היהודית ארם צובא. פרק שלישי, שבו אתייחס לתפקידים שמילאה שירת הבקשות בקרב הקהילה היהודית בארם צובא. פרק רביעי, שיהווה סיכום של העבודה.
אני מבקשת לציין, כי הסיבה לבחירתי את הנושא הנוכחי קשורה לכך: שהמוצא של משפחתי, מצד אבי, הוא מארם צובא. העבודה הנוכחית מעניקה לי, אפוא, הזדמנות אמיתית להכיר את שורשיי משפחתי; להבין תהליכים חברתיים והיסטוריים שעברו על משפחתי, למשל: מדוע משפחתי (סבא וסבתא רבא שלי) היגרו לארגנטינה מחאלב במרוצת השנים; ובעיקר להתחבר ליסודות המורשת של יהודי חאלב, ביניהם: המנהגים, הטקסים, המוסיקה והפיוטים.

תוכן עניינים:
1. מבוא
2. רקע - שירת הבקשות
3. קהילת יהודי חאלב - אר"ם צוב"ה
4. תפקידיה השונים של שירת הבקשות והתאמתה לאורך השנים להלך התקופה
5. סיכום
6. רשימת מקורות

קטע מהעבודה:

ראשיתה של שירת הבקשות החאלבית במאה ה-16 בסוריה. קובץ שירת הבקשות החאלבית כולל כ-70 פיוטים, מהם בעלי אופי עממי ואחרים בעלי אופי אמנותי-וירטואוזי. הפיוטים ערוכים ברצפים, לפי הגיון המקאם הערבי, והם מושרים בבתי-הכנסת בשבתות החורף, בשעות שלפנות בוקר (סרוסי, 2018).
המקור של מנהג שירת הבקשות בכלל ושל מסורת חלב בפרט, כפי שהם מוכרים לנו כיום, הוא בחוג המקובלים בצפת במאה ה- 16, בתקופה שהצטיינה בפעילות פייטנית רבת היקף בהשפעת תורתו של האר''י (1534 - 1572). בתקופה זו צמח ועלה המשורר המובהק ביותר של הקבלה, ישראל נג'ארה (בערך 1550 - 1625) שפיוטיו נפוצים לרוב בהקשר של שירת הבקשות. עם זאת, שורשיהם של היבטים שונים של שירת הבקשות, ביניהם עצם המושג "בקשה", מצויים בתקופות מוקדמות יותר ובעיקר בתקופת ספרד (יאמימה, 2018).

תגים:

מוסיקה · מוזיקה · שירי קודש · מנג · תרבות · קהילה · יהודים · מורשת · בית כנסת · ירושלים · ליטורגיה · יהדות · סוריה · ארם צובה · יהודי סוריה · פיוטים · פיוט

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "שירת הבקשות בקרב יהודי ארם צובא", סמינריון אודות "שירת הבקשות בקרב יהודי ארם צובא" או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.