היישום אינו מחובר לאינטרנט

אקסיסטנציאליזם וחיברות

עבודה מס' 061043

מחיר: 228.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: בחינת הקשר בין השניים תוך התייחסות לתיאוריות של סרטר.

4,024 מילים ,9 מקורות ,2000

תקציר העבודה:

תוכן עניינים:
מבוא
האקסיסטנציאליזם
אקסיסטנציאליזם, חינוך וחיברות
סיכום
ביבליוגרפיה

מבוא
האקסיסטנציאליזם הינו זרם פילוסופי העוסק באופני ישותו של האדם ומטעים את הצד הטרגי שבגורלו. המונח נגזר מהמילה הלטינית existentia שפירושה קיום.
הפילוסופיה האקסיסטנציאליסטית דנה בצורה פילוסופית מושגית בבעיות הקונקרטיות של הקיום האנושי. הוגי הדעות המרכזיים העוסקים בפילוסופיה זו הם: קירקגור, ניטשה, הוסרל וסרטר. האדם החי בעולם זה, מוגבל ע"י גורמים שונים ומתנסה כל העת בחרדה קיומית עמוקה וסובל מבדידות, עד שלבסוף עוזב את העולם. האדם מודע למצב זה ולארעיותו בעולם ואין כל אפשרות להימלט מאמת זו.
כל חייו מנסה האדם להשיג מטרות בעלות ערך אותם הציבו לעצמם. בכדי לפעול להשיג אותם עליו להיות בן חירות ולפעול עפ"י העקרונות שלו ולחיות בצורה אותנטית ומציאותית. האדם והעולם כרוכים זה בזה ולעולם נודעת חשיבות רק מתוך קשרו זה לאדם. אך אל לא לאדם לשכוח שהוא חלק בתוך ישות עולמית - של ישויות מצורות שונות כאשר האדם מהווה חלק מהן.
בהגדרה במילון למילה "חיברות" מופיע הפירוש - תהליך העושה את היחיד חלק מן החברה .1
במהלך המאה העשרים הולכת וגוברת המודעות כלפי ההשפעה שיש לתרבויות וציויליזציה על הפרט האינדיבידואלי. פסיכולוגים רבים ואנתרופולוגים מדברים על ההשפעות שיש לילדותו של הפרט על חייו הבוגרים. הדבר נכון לכל תרבות ולכל סביבה ולכל חלק שהוא בעולם.
כמובן, שלכל חברה ולכל תרבות קיימים כללים ואורח חיים אופייניים להם אשר איתם ולפיהם הם מנהלים את חיי החברה שלהם.
מסגרת חברתית, המבקשת להתקיים שנים ודורות, חייבת לדאוג שמערכת הערכים והנורמות שלה תושרש בלב חבריה ותועבר מדור לדור. זוהי הפעילות התקשורתית המכרעת הקובעת את עתידה של כל חברה. תהליך ההעברה וההשרשה של מורשת תרבותית נקרא תהליך חיברות. התנהגות נורמטיבית היא התנהגות נלמדת.
מהי הנקודה או המצב בו נפגשים שני תיאוריות אלה? האם הן באמת נפגשות? האם בחינוך לחיברות מתיישבים רעיונות האקסיסטנציאליזם עם המטרות האלה או האם קיימת ביניהן סתירה?
בעבודה זו אנסה לדון ולראות האם קיים קשר בין חיברות לאקסיסטנציאליזם. אם קיים קשר כזה כיצד מתחברים שני הנושאים הללו. עיקר ההתרכזות היא עפ"י התיאוריות של סרטר.
--------------------------------------------------------------------------------
1. מילון אבן שושן, באות ח.

מקורות:

ברינקר מנחם (1992) ז'ן פול סרטר: דרכי החירות, תל אביב, משרד הביטחון - ההוצאה לאור.
גולמוב יעקב (1990) מבוא לפילוסופיות הקיום - אקזוסטנציאליזם, תל אביב, משרד הביטחון - ההוצאה לאור.
גלייטמן בני מ.א., אלס ליבן, מ.א (יוני, 1987) "האדם נידון לחופש" בתוך: שיחות, כרך 1, חוברת 3
לאזארוס, ס. ר. (תשכ"ז) "גורמים פסיכולוגיים בהתפתחות האישיות", אישיות והסתגלות, תל-אביב הוצאת "גומא".
סיגד רן (טבת - ניסן, תש"מ) "פיכטה, סארטר, סוקראטס - הרצאות כנס יסוד של החטיבה לפינומנולוגיה ולאכסיסטנציאליזם של האגודה הישראלית לפילוסופיה" עיון - רבעון פילוסופי, כרך כ"ט, חוברת א-ב.
Wells H.G. (January 1999) A new Attitude Toward the Future, Internet. (See attached)
בני גלייטמן מ.א., אלס ליבן, מ.א (יוני, 1987) "האדם נידון לחופש" בתוך: שיחות, כרך 1, חוברת 3. עמ' 219

תגים:

סארטר · סוציאליזציה · קאמי · קיום · קיומי

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "אקסיסטנציאליזם וחיברות", סמינריון אודות "אקסיסטנציאליזם וחיברות" או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.