היישום אינו מחובר לאינטרנט

קירבה גיאוגרפית ותרבותית, כגורם בסיקור תקשורתי של ארועי טרור

עבודה מס' 066465

מחיר: 544.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: האם אירוע טרור המתבצע במקום בעל קירבה גיאוגרפית או תרבותית, יזכה לכיסוי תקשורתי נרחב יותר, מאשר אירוע טרוריסטי המתרחש במקום מרוחק מבחינה גיאוגרפית ותרבותית?

12,624 מילים ,23 מקורות ,2007

תקציר העבודה:

אירוע טרוריסטי מכל סוג, מבטיח באופן אוטומטי את סיקורו של האירוע בידי התקשורת. התקשורת רואה בכך חדשה ראויה עבור צרכניה ומכיוון שכך, אין ספק שאירוע טרוריסטי יזכה לכיסוי. יחד עם זאת, חשיבות האירועים קובעת את ממדי הכיסוי ביחס למקום (Picard, 1993: 91). משמעות הדבר, שלא די בכך שהאירוע יהיה בעל חשיבות רבה, כפי שהדבר בא לידי ביטוי בטרור, אלא שגם קיימת משמעות לקרבה של האירוע לצרכני התקשורת. ככל שאירוע תקשורתי קרוב יותר, כך כיסוי האירוע נרחב יותר (Atwater, 1991: 89).

לא זו בלבד, אלא שניתן להרחיב את מושג המקום אף יותר ולהתייחס לשני פרמטרים של קירבה: האחד - הקירבה הגיאוגרפית והשני - הקירבה התרבותית. הקירבה הגיאוגרפית מתבטאת באזור. אם מתרחש אירוע טרוריסטי בישראל, הרי שאירוע זה יזכה לכיסוי הנרחב ביותר, אך סביר שגם אירוע טרור שהתרחש במצרים או בירדן יזכה לכיסוי נרחב. לעומת זאת אירוע טרור שהתרחש במזרח הרחוק או בדרום אמריקה, יזכה ככל הנראה לכיסוי מצומצם יותר. זאת מבחינה גיאוגרפית. מבחינה תרבותית יש להביא בחשבון את הקירבה המבטאת מכנה משותף בין שני יעדי טרור או מבצעי טרור. לפיכך, טרור שיופנה כלפי יהודים במקום מרוחק בעולם יזכה אף הוא לכיסוי נרחב וכן טרור שיופנה כנגד מדינה מערבית המצויה בקבוצת השיוך של המדינות שישראל שואפת להשתייך אליהן, כמו ארה"ב או מדינות אירופה, יזכה אף הוא לכיסוי נרחב, לעומת פעולת טרור המתבצעת במדינה אפריקאית, המעניינת פחות את הקהל הישראלי, אשר תזכה גם לכיסוי מצומצם יותר(1).

בעבודתי ארצה לטעון, כי הקירבה התרבותית מקבלת את ביטויה גם בהיבט ההקשרי. משמעות הדבר, כי גם כאשרמתרחש ארוע טרוריסטי במדינה עוינת, הרי שיש לכך השלכות לגבי המדינה שבה מתרחש הסיקור העיתונאי. ככל שהפיגוע רב יותר, כן נשמעים הדיו למרחוק, שכן הדבר מעיד על רצינות כוונותיהם של מבצעיו ועל עוצמה רבה יותר של האמירה בפעולת הטרור. ככל שעוצמתו של ארוע הטרור רבה יותר, בין אם מבחינת היקף הארוע ובין מבחינת הקרבה התרבותית או ההקשר המדיני, כך גם הוא אטרקטיבי יותר עבור הציבור. משום כך, ככל שקיימת קרבה תרבותית או הקשרית של ארוע הטרור לאזור הדיווח, כך יהווה הארוע הטרוריסטי חומר עיתונאי טוב יותר עבור כלי התקשורת ושיתוף הפעולה בין התקשורת לטרור יגבר.

תוכן העניינים:
מבוא
פרק א: טרור כמוצר תקשורתי אטרקטיבי
1.1. תפקידה של התקשורת
1.2. כלי ליצירת עוצמה כלכלית
1.3. הטרור כמוצר תקשורתי אטרקטיבי
פרק ב: הטרור כבידור
2.1. ארועי טרור על פי קירבה וריחוק תרבותיים
2.2. סיגנון הניסוח בתקשורת
פרק ג: תגובת התקשורת לאירוע טרוריסטי
3.1. קרבה וריחוק של ארועי טרור לפי מדד תקשורתי-כמותי
3.2. ההקשרים
3.3. משך הסיקור
3.4. ניסוח ושיפוט
סיכום
ביבליוגרפיה

קטע מהעבודה:

במרוצת השנים הפכה התקשורת למקור דומיננטי, בזמן אמת, עבור תופעות ותהליכים, ובכללם הגדרות ודימויים המשקפים את המציאות עבור פרטים. בו בזמן גם משמשת התקשורת, מקור להעברת מסרים קולקטיביים עבור קבוצות שייכות, אתניות, דתיות וכו' וכן עבור הרבדים החברתיים (McQuail, 1987: 3). תפקידה העיקרי של התקשורת הינו להעניק סיקור חדשותי על מרכיביו השונים [במגוון התחומים, כמו בטחון, יחסי חוץ, כלכלה, תרבות, ספורט וכו'] (Bassiouni, 1989: 192). משמעות הדבר, כי התקשורת מספקת עדכונים שוטפים, הנוגעים להתרחשויות שונות במכלול התחומים, תוך אספקת מידע על אוכלוסיה אחת לאוכלוסיה אחרת, ובכלל זאת אספקת ערוצים לתקשורת בין אנשים או קבוצות בסביבה אחת לאנשים או קבוצות בסביבה אחרת, תוך יצירת תקשורת בין קהלים שונים.

תגים:

פריפריה · ספר · רייטינג · כיסוי · חדשות · דרמה · תעמולה

עבודות נוספות בנושא:

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "קירבה גיאוגרפית ותרבותית, כגורם בסיקור תקשורתי של ארועי טרור", סמינריון אודות "קירבה גיאוגרפית ותרבותית, כגורם בסיקור תקשורתי של ארועי טרור" או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.