היישום אינו מחובר לאינטרנט

ספרו של אפלטון-"המדינה"

עבודה מס' 050811

מחיר: 203.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: סקירת נושאי הספר וניתוחם על בסיס דיעה אישית.

5,404 מילים ,1 מקורות ,2000

תקציר העבודה:

ספר "המדינה" הוא ספרו החשוב והגדול של אפלטון וגם הקשה ביותר. אפלטון עוסק בספר זה במגוון רחב של נושאים הנוגעים לכל תחומי החיים כמעט: בצדק, שהוא הדבר המרכזי בפוליטיאה, בנפש האדם הפרטי ובמדינה (משל האותיות), בשלטון לסוגיו השונים, החינוך הנכון והלא נכון, ההידרדרות משלטון טוב יותר לגרוע יותר, הידיעה וההבדל בין סוגי הידיעה השונים, הספרות והמוסיקה והשפעתם על האדם ועוד.
הטיעון הבסיסי שמעמיד אפלטון ב"מדינה" הוא עיקרו בצדק. טענתו היא שהצדק הוא דבר כל כך טוב עד כדי כך שמי שמחזיק בצדק באופן מוחלט עדיף לו בלעדיו, אפילו במצב הגרוע ביותר. זאת להבנתי קשור בדילמה בסיסית שהעסיקה ותעסיק רבים לפני אפלטון ואחריו והיא למעשה צדיק ורע לו רשע וטוב לו.
ניסיונו המוצלח, לדעתי, של אפלטון להחדיר את נושא הצדק וניסיונו להגן על התיזה שהוא מציג לגביו, הוא הדבר המרכזי בכל הכתובים תוך כך שהוא עוסק בנושאים מגוונים התחומים שונים (כפי שצויין לעיל).

הכל מתחיל ומסתיים בצדק וזהו כאמור, לדעתי, מרכזה של הפוליטיאה. הניסיון הוא למצוא הסבר לצדק ולמוסר, לא על פי מה שיש בתוכם, אלא מבחינת ערכם העצמי וחשיבותם לחיי האדם. לדידו של סוקראטס אין הדבר פשוט כלל, וכדי למצוא למצוא מהו טיבו של הצדק ולמה האדם צריך לדבוק בו, בודק סוקראטס את מהות הצדק במדינה, ואחר כך חוזר לבדוק את הצדק לגבי האדם: "..הבעיה שאנחנו ניגשים אליה איננה עניין של מה בכך... צדקה, אומרים אנחנו, מיצוייה באדם אחד ומצוייה גם במדינה שלמה... והמדינה דבר גדול יותר מאדם אחד. ייתכן אפוא שבמידה מרובה יותר תימצא צדקה בדבר הגדול יותר, ותהא קלה יותר לתפיסה...
ובכן נבקש אותה קודם במדינות, לעמוד על טיבה, ולאחר מכן נעיין בה בכל פרט ופרט...".

מקורות:

יוסף ג. ליבס (תירגם), כתבי אפלטון, כרך ב', הוצאת שוקן/ ירושלים תל-אביב 1979.
ליבס, ג.יוסף, כתבי אפלטון, כרך 2, הוצאת שוקן ירושלים ת"א,1979.

תגים:

צדק · סוקרטס · סוקראטס · פוליטאה

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "ספרו של אפלטון-"המדינה"", סמינריון אודות "ספרו של אפלטון-"המדינה"" או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.