היישום אינו מחובר לאינטרנט

אנדרטאות הנופלים במלחמת השיחרור

עבודה מס' 063818

מחיר: 179.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: ניתוח נרטיבי

1,292 מילים ,5 מקורות ,2003

תקציר העבודה:

אחת מצורות הביטוי של הנצחת מי שאינו בין החיים, הנה האנדרטה. ברחבי ישראל פזורים גלעדים, אנדרטאות, ומצבות זיכרון לזכר חללי מלחמת השחרור. האנדרטאות בישראל אינן עשויות מקשה אחת: הן מנציחות בודדים וקבוצות, יחידות קטנות ועוצבות גדולות.
ישראל, מדינה בהתהוות, מנסה ליצור לאום חדש וסביבו זיכרון קולקטיבי אשר יאחד את עם ישראל סביב מדינת ישראל. יש לזכור בהקשר זה, כי רבים הם העולים מכל קצוות תבל, תרבויות ואזורים גיאוגרפיים שונים, והשימוש בנרטיבים חוזרים, גדולים, מרשימים אחידים ובעלי משמעות עמוקה, מטרתם היא לכד את כולם סביב אומה אחת, שלה זיכרון קולקטיבי אחד. האנדרטאות הן דוגמא אחת של אמצעי מטה-תקשורתי, אשר בעזרתו המדינה יוצרת לעצמה ולאזרחיה זיכרון קולקטיבי. הלאומיות באה לידי ביטוי בצורה מאוד חזקה באנדרטאות תש"ח והמסרים שעוברים אלינו מעצבים לנו זיכרון קולקטיבי לאומי, שלא תמיד באופן מודע. התחושות והרגשות אשר מתעוררות בנו הן תוצר סך החוויות המועברות לנו, במקרה שלנו דרך האנדרטה. אותו טקסט המופיע על האנדרטה הוא רק אחד ממספר מרכיבים היוצרים את המטה-תקשורת או תקשורת העל. במהלך השנים השתנו חלק ממאפייני האנדרטאות, ובהתאם לתקופה ולצרכים השתנו הנרטיבים.

עבודה זה תתייחס לשלוש אנדרטאות: האנדרטה ללוחמים שיצאו מחולדה לירושלים, האנדרטה בקיבוץ נגבה ואנדרטת הזיכרון ללוחמי רמת רחל.

הערת מערכת: בעבודה לא צויינו מראי מקום.

מקורות:

אלמוג, עוז. (1991). "אנדרטאות לחללי מלחמה בישראל: ניתוח סמיולוגי". מגמות, ל"ד, עמ' 179-210 .
בר-און, מרדכי (2000) "לזכור ולהזכיר: זיכרון קולקטיבי, קהילות זיכרון ומורשה". מתוך: דפוסים של הנצחה .עורכים: מתתיהו מייזל ואילנה שמיר. ת"א. הוצאת משרד הביטחון.
וילנאי, זאב.(1959) ."גלעד לגיבורים במלחמת השחרור". ירושלים. הוצאת הקרן הקיימת לישראל ומחלקת הנוער והחלוץ בסוכנות היהודית.
לוינגר, אסתר.(1993) אנדרטאות לנופלים בישראל. ת"א. הוצאת הקיבוץ המאוחד.
מעוז, עזריהו (1995) "פולחני מדינה" . שדה בוקר: המרכז למורשת בן גוריון. פרק 6

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "אנדרטאות הנופלים במלחמת השיחרור", סמינריון אודות "אנדרטאות הנופלים במלחמת השיחרור" או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.