היישום אינו מחובר לאינטרנט

תהליך קבלת החלטות של הפרט המכוון אותו בבחירת מקצוע הלימודים

עבודה מס' 066909

מחיר: 604.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: בחינת התהליך והגורמים, המניעים, האינטרסים והרצונות שהופכים את הבחירה במקצוע מסוים על פניו של אחר ליותר רציונאלית או לבלתי רציונאלית. סקירת ספרות וראיונות.

11,506 מילים ,23 מקורות ,2007

תקציר העבודה:

בעידן המודרני זכתה החשיבה הרציונאלית למעמד של בכורה כאידיאל של מחשבה וקבלת החלטות, עד כדי האשליה שבני האדם יכולים וצריכים להיות מקבלי החלטות מושלמים. מעמד זה נשען, בין השאר, על יסודות התפישה המודרנית של האדם, על הפילוסופיה המערבית, ועל עלייתו והישגיו של המדע במאתיים השנים האחרונות. יחד עם זאת, קיימות עדויות רבות למגבלות הרציונאליות האנושית - מגבלות באיסוף ועיבוד מידע לצורך קבלת החלטה, מגבלות בשל התעלמות משיקולים סובייקטיביים שפועלים מתחת לפני השטח, ומגבלות בשל הבדלים במבנים אישיותיים-פסיכולוגיים.
מטרתה של עבודה זו היא לבדוק את תהליך קבלת ההחלטות בקרב סטודנטים בתקופה בה התלבטו לגבי המקצוע אותו ילמדו, ולראות מהם הגורמים, המניעים, האינטרסים והרצונות שהופכים את הבחירה במקצוע מסוים על פניו של אחר ליותר רציונאלית או לבלתי רציונאלית.
תיאורית ומתודת העבודה: תיאור פשטני של תהליך קבלת החלטות יהיה להגדירו כבחירה בין אלטרנטיבות. הכושר לקבל החלטות בכלל, והחלטות נכונות בפרט, הוא תכונה חשובה לכלל בני האדם. לאורך השנים פותחו מודלים לקבלת החלטות על מנת לסייע לפרט לקבל החלטה רציונאלית, הנשענת על איסוף וארגון מידע, בדיקת חלופות והערכת תוצאותיהן האפשריות. חלקה התיאורטי של העבודה הנוכחית יתמקד במודל קבלת ההחלטות הרציונאלי ובמודלים המתארים קבלת החלטת איכותית. במקביל אליהם יוצגו אותם הגורמים העלולים לפגום בקבלת החלטות רציונאלית. לאחר הצגת התיאוריה ייבחן תהליך קבלת ההחלטות של המועמדים ללימודים, בבואם לבחור ולהעדיף מקצוע אחד על פני משנהו. בחלק זה יוצגו אותם הגורמים, המניעים, האינטרסים והרצונות שתורמים לקבלת החלטה רציונאלית, ואלו שפוגמים באפשרות קיומה של החלטה שכזו. ניתוח תהליך קבלת החלטות זה יבוצע גם בהסתמך על עקרון השרידות.
הספרות מלמדת כי ישנם מספר גורמים עיקריים בעלי השפעה על החלטת הסטודנטים לבחור במקצוע מסוים על פניו של אחר. לכן, המחקר יציג כל אחד מגורמים אלו באופן אינדיבידואלי ומפורט, תוך כדי שילוב בין הספרות האקדמית המציגה את הגורם לבין סטודנטים שתיארו בפניו של כותב עבודה זו את השפעתו של גורם זה על החלטתם לבחור במקצוע מסוים על פניו של אחר.

תוכן העניינים:
1. תקציר
2. הקדמה
3. מבוא תיאורטי-קונצפטואלי
3.1 שאלות המחקר
3.2 השערות המחקר
3.3 חשיבות העבודה
3.4 תהליך קבלת החלטות
3.4.1 קבלת החלטות
3.4.2 תהליך קבלת החלטות רציונאלי
3.4.3 המכשולים בדרך למימוש בחירה רציונאלית
3.5 החלטה רציונאלית אודות מקצוע הלימודים
3.6 עקרון השרידות

4. המחקר - קבלת ההחלטה אודות מקצוע הלימודים
4.1 המניעים לרכישת השכלה גבוהה
4.2 המניעים לבחירה במקצוע מסוים על פניו של מקצוע אחר
4.2.1 מניעים הנתפשים כבלתי רציונאליים
4.2.2 מניעים הנתפשים כרציונאליים
4.2.3 מניעים הנמצאים על התפר שבין הרציונאלי לבלתי רציונאלי
4.3 המניעים לבחירה במקצוע מסוים על פי עקרון השרידות

5. אנליזה ודיון
6. סיכום ומסקנות
7. המלצות ליישום
ביבליוגרפיה

הערת מערכת: העבודה אינה כוללת את תמלולי הראיונות.

קטע מהעבודה:

1. מימוש עצמי
לאדם יש מושג עצמי, המתפתח בעזרת הדינאמיקה של הזדהות עם הורים ואחרים משמעותיים, מגע עם אנשים, משחק תפקידים ומבחן המציאות, והוא מתייחס למקצוע זה או אחר לפי המידה שבה דימוי המקצוע תואם את דימויו העצמי. בחירת המקצוע היא אחד האמצעים להגשים דימוי עצמי זה ולעצב את ההזדהות המקצועית שלו (כהן, 1995: 9). סיפורה של רחל בת ה-35, שהתחילה ללמוד הוראה בעבר, הפסיקה, וחזרה ללימודי ההוראה 14 שנים מאוחר יותר, מהווה דוגמא בולטת לבחירה במקצוע כמימוש עצמי.

תגים:

קבלת החלטות · בחירת מקצוע · לימודים גבוהים · סטודנטים אקדמיה

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "תהליך קבלת החלטות של הפרט המכוון אותו בבחירת מקצוע הלימודים", סמינריון אודות "תהליך קבלת החלטות של הפרט המכוון אותו בבחירת מקצוע הלימודים" או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.