היישום אינו מחובר לאינטרנט

שלומציון המלכה - בתקופת בית שני

עבודה מס' 020749

מחיר: 228.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: סקירת תקופת שלטונה של שלומציון המלכה, המורכבות שבה, עלייתה לשילטון, אילן היוחסין שלה, ממשיכיה ותפקודה.

3,756 מילים ,11 מקורות

תקציר העבודה:

מטרת עבודה זו היא לסקור את תקופת שלטונה של שלומציון המלכה, את המורכבות שבה, את עלייתה לשלטון ואילן היוחסין שלה, ואת ממשיכיה. כמו כן לבדוק היאך עלתה מלכה לשלטון. תכלית העבודה היא להעריך את תפקודה כמלכה.
מדינת החשמונאים החלה את צעדיה לאחר מרד המכבים. ובשנת 142 לפנה"ס יונתן חשמונאי, המנהיג מוצא להורג וההנהגה עוברת לידי שמעון אחיו שמבסס את שלטונו בשנים 139-140 לפנה"ס לאור המאבק בין טריפון ודימיטריוס.
בשנת 134 שמעון נרצח ביריחו על ידי חתנו תלמי פטולומיאוס מושל המקום, אך בנו של האתנארכוס, יוחנן הורקנוס, נמלט מן הקשר שקשר תלמי לטובת הסלווקים, ואלחר שהוא מבטיח לעצמו את תמיכת הצבא- הוא תופס את מקומו של אביו שמעון (מקבים ב', ד', כט).
לאחר שנתיים, כאשר כוחותיו של אנטיוכוס נסוגים מא"י המלך הסלווקי מכיר בשלטונו של יוחנן הורקנוס על יהודה, אך השליט היהודי נאלץ להסכים למעמד של מעין "ווסאל" למלך הסלווקי (העלת מס). יוחנן הורקנוס מורד במלוכה לאחר שאנטיוכוס השביעי נהרג במהלכה של פלישה פרתית.
כיבושיו של יוחנן הורקנוס בעבר הירדן מתפשטים, והוא פותח במלחמה נגד השומרונים. בשנת 125 לפנה"ס הוא כובש אזורים בחבל אדומיאה (הנגב הצפוני) ולאחר כעשרים שנה הוא מנהל מאבק נגד בריתות הערים היווניות: מצור על העיר שומרון, כיבוש בית שאן, נפילת שומרון ופתיחת הדרך לגליל.
בשנת 104 מת יוחנן הורקנוס ואריסטובלוס הראשון עולה במקומו. לאחר שנה עולה אלכסנדר ינאי לשלטון, המלך החשמונאי הראשון שהיה שליט אבסולוטי, אך גם הראשון שעורר התנהגות עזה בקרב נתיניו היהודים. ינאי כובש שטחים רבים אך רובם לא ישארו בידיו.
בשנת 76 לפנה"ס מת אלכסנדר ינאי ואישתו שלומציון עולה לשלטון, עד שנת 67. לאחריה שלט הורקנוס השני (63-67 לפנה"ס) שעלה לשלטון לאחר מאבקים עם אחיו, אריסטובלוס, שלא הסכים לקבל את דין אימו.

ראשי פרקים:
1. מטרת העבודה והצגת הנושא
2. המשטר המדיני בימי שלומציון
3. מינויה למלכה
4. מלחמות החוץ
5. שלומציון והכתות
6. המצב הכלכלי והרוחני
7. ימיה האחרונים של שלומציון
8. סיכום העבודה
9. ביבליוגרפיה

מקורות:

א.א. אורבך, מעולמם של חכמים, ירושלים, תשמ"ח.
גרץ צבי, דברי ימי ישראל, ירושלים, 1955.
דותן מ., "חקר בתי כנסת עתיקים בא"י", שלושים שנות ארכיאולוגיה בא"י, (ספר אבירם), ירושלים תשמ"א.
הלוי יצחק, דורות ראשונים, ירושלים, תשט"ו.
לוין ישראל ל., "המאבק הפוליטי בין הפרושים לצדוקים בתקופה החשמונאית", בתוך, בימי בית שני, ספר זיכרון לשליט אברהם, הוצאת יד יצחק בן צבי, משרד הביטחון, 1988.
ליכט יעקב, מגילת הסרכים, ירושלים, תשל"א.
ספראי ש., תולדות עם ישראל, ת"א, תשכ"ט, א'.
קלויזנר א., ההסטוריה של הבית השני, ירושלים, 1968.
מגלות לקוממיות, הוצאות האוניברסיטה הפתוחה, תל-אביב, תש"ן.
צייטלין ש.נ., קורות בית שני, ירושלים, תש"ט.
שוחט עזריאל, תקופת בית שני, תל-אביב, 1987.

תגים:

בית · המקדש · ארץ · חשמונאים · ישראל · השני · ממלכה

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "שלומציון המלכה - בתקופת בית שני", סמינריון אודות "שלומציון המלכה - בתקופת בית שני" או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.